Huśtawka - hamak DIY
Gorąco...nic się nie chce...nasze podwórko tak małe, że niewiele się już na nim zmieści...a mi się wymarzył hamak. Wiecie, że nie lubię wydawać pieniędzy, więc oczywiście zamarzył mi się hamak niskokosztowy ;) Zainspirował mnie wpis na blogu http://szyjidajszycinnym.pl/index.php/2018/08/01/hamak-brazylijski-diy-wykroj-tutorial-szycia-dla-poczatkujacych/ ale oczywiście jak to ja...wszystko musiałam po swojemu :D
Mój hamak powstał ze starej narzuty na łóżko (ważne, żeby była gruba i dość duża, moja miała 250x150, ale sporo zostało), deski (moja ze stelaża do łóżeczka) i sznurka od męża z mini przydomowego warsztatu.
Jak zrobić taki zerokosztowy hamak?
Potrzebujesz:
- stara nie używana narzuta na łóżko, o wymiarach co najmniej 150x150
- 5m grubej, nie rozciągającej się linki - moja miała 8 mm średnicy, mąż chyba kupował w jakimś markecie budowlanym :)
- długa cienka deska - ok 90 cm x 4 cm ( u mnie deska ze stelaża do łóżeczka :D
- wiertarka
- nici i igła lub maszyna do szycia
Co po kolei?
1. Uszycie siedziska - najlepiej jak narzuta ma wysokość ok 150 cm - wtedy nie będzie trzeba obszywać dolnych i górnych brzegów hamaka ;)
Wycinamy trapez o wysokości ok.150 cm, podstawie 150 cm i górnym boku ok. 90 cm; wszystkie te wymiary są bardzo umowne, myślę, że jak wasza narzuta ma wysokość 140 czy 160 cm...to też będzie dobrze.
Boki trapezu zawijamy raz na ok 1cm i potem na taką szerokość, żeby można było swobodnie przeprowadzić sznurek (to będą nasze tunele). Ja spięłam szpilkami i przeszyłam boki po całej długości maszyną, ale myślę, że można zrobić to również ręcznie. Moje tunele mają szerokość ok 3 cm.
Siedzisko uszyte :)
2.Przygotowanie stelaża - w desce robimy 4 otwory - do mojego sznurka, który miał 8mm średnicy, mąż zrobił mi otwory o średnicy ok.11mm (mogłyby być spokojnie delikatnie większe, bo sznurek ciężko przechodził) dwa z jednego brzegu deski (zewnętrzny ok 4 cm od brzegu, kolejny w odległości ok 4 cm od poprzedniego) i dwa z drugiego brzegu.
3. Wyznaczamy połowę długości sznurka - ja zaznaczyłam sobie agrafką. Przekładamy jeden koniec sznurka przez jeden z wewnętrznych otworów w desce. W odległości ok. 40-45 cm od środka liny wiążemy supeł (ma być nad deską). W takiej samej odległości od środka liny (agrafka) zawiązujemy z drugiej strony supeł i przekładamy linę przez kolejny wewnętrzny otwór.
Tuż pod samą deską, z jednej i z drugiej strony również zawiązujemy supły.
Teraz musimy przewlec linkę przez tunele w siedzisku. Ja robię to za pomocą dużej agrafki. Przewlekanie zaczynamy od góry naszej huśtawki, czyli od węższego brzegu (tego który miał ok 90 cm). Po przewleczeniu jednego i drugiego końca sznurka przez tunele, sznurek po obu stronach przekładamy przez zewnętrzne otwory w desce i zawiązujemy supły nad deską.
Skończone :)
Mój hamak wisi na haku, który wcześniej służył do zawieszenia huśtawki :)
Z tej samej narzuty co hamak, zrobiłam jeszcze poduszkę do huśtawki ;)
Moja huśtawka zawieszona jest na wysokości ok 200 cm, w takiej pozycji kończy się ok. 25- 30 cm nad ziemią - w ten sposób wygodnie siedzi się i dzieciom i mnie :) i każdy może sobie swobodnie wejść do hamaku :)
Mam nadzieję, że kogoś skusiłam :)
Warto do tego kupić mocowania do huśtawki, będzie to solidniejsza konstrukcja i trwalsza. U nas jest i hamak i huśtawka już od trzech lat i sprawują się doskonale.
OdpowiedzUsuń